Statistika hraje proti nám
Zvenčí vypadá trading jako hra čísel, ale uvnitř je to přetlak emocí, rozhodnutí pod stresem a spousta samoty. Není to profese pro každého – spíš pro toho, kdo zná sám sebe líp než grafy a těch je z nás minimum.
Studie profesora Fernanda Chague zkoumala ziskovost denních obchodníků, kde analýza vychází z datového souboru pokrývajícího období 2012 až 2017 a zaměřuje se na 19 646 jednotlivců.
Po 253 obchodních dnech bylo ziskových pouze 9 %
Studie hodnotí výkonnost těchto obchodníků jak před, tak po odečtení transakčních nákladů. Výsledky naznačují, že dlouhodobě je pro jednotlivce prakticky nemožné uživit se denním obchodováním, což je v rozporu s tvrzeními často prezentovanými brokery a poskytovateli obchodních kurzů.
*Chague, Fernando and De-Losso, Rodrigo and Giovannetti, Bruno, Day Trading for a Living? (June 11, 2020). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3423101 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.3423101
A nehraje proti nám jen statistika, ale i další účastníci trhu
Algoritmičtí boti a krypto velryby využívají order book analýzu, sentiment tracking, on-chain data a někdy podle toho "testují trh" falešnými objednávkami.
Tady je shrnutí, jaké strategie používají pro manipulaci trhu:
Momentum trading: Sledují náhlé pohyby a "naskočí" do trendu, čímž ho zesílí.
Stop-loss hunting: Záměrně stlačují cenu pod technické úrovně, aby vyvolali lavinu automatických prodejů
Spoofing & layering (na některých méně regulovaných burzách): Umístí velké falešné příkazy, které pak stáhnou, aby ovlivnili chování ostatních traderů.
Na trzích s nízkou likviditou (menší altcoiny) mohou výrazně ovlivnit cenu i s relativně malým kapitálem. Například přesunou velké množství tokenů na burzu → retail se lekne, že dojde k dumpu.